- Typ: Fuzzpedal
- Krets: Analog
- Kretskonstruktion: Dual Op-Amp
- Ljud: Mono
- Kontroller: VOL, TONE, SUSTAIN
- SUSTAIN: Reglerar mängden sustain och distortion
- TONE: Reglerar ton från diskant till djupare bas
- VOL: Reglerar utgångsnivån
- Bypass: True Bypass
- Fotkontakt: Latching/Momentary
- Strömförsörjning: 9 V DC center-negative
- Strömförbrukning: 15 mA
- Strömadapter: 9 V DC / 200 mA, säljs separat
- Format: Nano
- Mått: ca 11,4 × 7,0 × 5,3 cm
Electro Harmonix Big Muff Pi 2 Fuzz
- Beskrivning
- Mer information
Ge ditt omdöme
En bortglömd Big Muff-krets är tillbaka
Big Muff Pi 2 bygger på en kretskonstruktion som Bob Myer utvecklade under slutet av 1970-talet men som aldrig sattes i produktion. Kretsen återupptäcktes senare av Josh Scott från JHS Pedals och Daniel Danger i samband med arbetet i Bob Myers gamla verkstad. Electro-Harmonix har nu återskapat den unika konstruktionen som Big Muff Pi 2.
Ljudet har den välkända Big Muff-känslan med lång, sjungande sustain och stora mängder fuzz, men med en egen tonal karaktär. Big Muff Pi 2 har en krispigare topp, kraftfull botten och något råare och mindre polerad clipping än den klassiska Big Muff.
Tre enkla kontroller – massor av fuzz
Big Muff Pi 2 använder den välbekanta kontrolluppsättningen med VOL, TONE och SUSTAIN.
SUSTAIN reglerar mängden sustain och distortion, från ett grövre crunch-liknande ljud till kraftig fuzz. TONE ger ett brett tonregister från mer aggressiv diskant till djupare och mörkare ljud. VOL används för att ställa pedalens totala utgångsnivå.
Den analoga kretsen med två dual-op-amps ger Big Muff Pi 2 en distinkt fuzzkaraktär som passar allt från klassisk rock och psykedelisk rock till alternativ rock, stoner och experimentella gitarrljud.
True bypass och momentary-funktion
Big Muff Pi 2 har true bypass och en mjuk fotkontakt med både latching- och momentary-funktion. Ett vanligt tryck aktiverar eller bypassar effekten precis som på en traditionell pedal. Om fotkontakten hålls nedtryckt aktiveras fuzz-effekten tillfälligt, vilket kan användas för korta fuzz-attacker och kreativa effekter.
Pedalen har ett kompakt Nano-format och levereras med ett 9 V-batteri. Den kan även drivas med en kompatibel 9 V DC-strömförsörjning.
| Typ av gitarreffekt: | Distortion/Overdrive/Fuzz |
















![Electro Harmonix EL34 Platinum Matched [2-pack]](/bilder/artiklar/liten/6-5190134_S.jpg?m=1634223260)






