- Kroppsmaterial: Poppel
- Kroppsfinish: Blank polyuretan
- Halsmaterial: Lönn
- Halsfinish: Tonad högglansig uretan
- Halsprofil: "C"-profil
- Mensur: 25,5" (648 mm)
- Greppbräda: Indisk lagerträ (Indian Laurel)
- Greppbrädans radie: 9,5" (241 mm)
- Antal band: 21
- Bandstorlek: Smala och höga (Narrow Tall)
- Sadelmaterial: Ben
- Sadelbredd: 1,650" (42 mm)
- Stallpickup: Fender Designed Alnico Single-Coil
- Halspickup: Fender Designed Alnico Single-Coil
- Kontroller:
- Lead-krets (switch ned): Volym (hals), volym (stall), master tone
- Rhythm-krets (switch upp): Två tumhjul för halspickupens volym och ton
- Växling:
- Rhythm-krets: Endast halspickup
- Lead-krets: Hals / hals + stall / endast stall
- Stall: 6-sadlat vintage-stall med flytande vibrato (ej låsbart)
- Hårdvara: Nickel
- Stämskruvar: Vintage-stil
- Plektrumskydd: 4-lagers tortoiseshell
- Strängar: Nickelpläterat stål (.009–.042)
Squier Classic Vibe 60s Jazzmaster - 3TSB
Våra tekniker justerar alla instrument innan leverans!
- Beskrivning
- Mer information
Ge ditt omdöme
Klassisk 60-talsdesign med ikoniskt Jazzmaster-sound
Squier Classic Vibe ‘60s Jazzmaster är en stilren och autentisk hyllning till Fenders legendariska offset-modell. Den levererar det karakteristiska Jazzmaster-soundet tack vare sina dubbla alnico single-coil pickups, som ger en varm, fyllig ton med tydlig attack – perfekt för allt från indie och alternativ rock till surf och blues. Med sin klassiska design och vintageinspirerade detaljer är detta en elgitarr som både låter och ser ut som originalet från 1960-talet.
Spelkänsla och komfort i fokus
Gitarren är utrustad med en bekväm C-formad hals i lönn och en greppbräda med 9,5” radie, vilket ger en modern och lättspelad känsla. De smala, höga banden gör det enkelt att spela både ackord och solon med precision. Mensuren på 25,5” bidrar till den välbalanserade strängspänningen som många gitarrister föredrar, oavsett spelstil.
Flexibla ljudmöjligheter
Squier Classic Vibe ‘60s Jazzmaster erbjuder ett brett spektrum av ljud tack vare sitt unika rhythm- och lead-kretssystem. Du kan enkelt växla mellan varmare, mjukare toner via rhythm-kretsen och mer kraftfulla och dynamiska ljud i lead-läget. Detta gör gitarren mycket mångsidig och lämpad för både studio och scen.
Vintage-detaljer med modern funktionalitet
Gitarren har ett vintage-inspirerat tremolosystem som möjliggör subtila vibratoeffekter och kreativa bends, samtidigt som det flytande stallet ger stabil stämning. Den är utrustad med nickelpläterad hårdvara, tortoiseshell-plektrumskydd och en hals med tonad glansfinish för en genuin retro-look. Kombinationen av klassisk estetik och moderna specifikationer gör denna modell till ett utmärkt val för både nybörjare och erfarna gitarrister.
Perfekt val för stilmedvetna gitarrister
Oavsett om du söker ditt första offset-instrument eller vill komplettera din samling med en prisvärd vintage-inspirerad gitarr, är Squier Classic Vibe ‘60s Jazzmaster ett starkt alternativ. Den kombinerar klassiskt utseende, mångsidigt ljud och hög spelkomfort – en elgitarr som levererar på alla nivåer.
| Antal strängar: | 6-strängad |


























